WIG20 szybka, mocna korekta

Views: 29

Ostatnie dwa tygodnie pokazały, jak silna może być korekta na polskiej giełdzie.

 


Osoby zajmujące długie pozycje na akcjach lub (na nieszczęście) w kontraktach terminowych przeżywały istny dramat.

Indeks WIG20 z 2413 pkt z dnia 04.04.2019 r. spadł do obecnych 2200 pkt, co jest zgodne z dotychczas występującymi korektami 2400-2200. Rachunkowo 200 pkt to wynik na około -9% dla całego indeksu 20-stu największych spółek.


Dzisiejsza sesja jest uspokojeniem spadków i daje pewną nadzieję na stabilizację notowań.
Jej charakter i zakończenie są o tyle istotne, gdyż stanowi pierwszą “białą świeczkę” po serii siedmiu “czarnych” świec spadkowych poprzednich dni. Utrzymanie poziomu wsparcia jakim jest poziom 2200 pkt ma obecnie fundamentalne znaczenie dla kontynuacji dalszych spadków.

 

Indeks PMI przemysłu dla Polski wyniósł 49 (odczyt: 30.04.2019 r.), stąd oczekiwania managerów, co do poprawy koniunktury naszego kraju mają wydźwięk lekko pesymistyczny, natomiast należy zauważyć fakt, że jest to tendencja zwyżkowa.

 

PMI dla Polski.

PMI dla Polski (stan: 10 maj 2019 r.)

 

Minimalna wartość wskaźnika miała miejsce w lutym 2019 r. i wyniosła 47,6. Trzy ostatnie odczyty były na coraz wyższych poziomach, aż do obecnego 49.


 

WIG20- porównanie korekt.

Źródło: stooq.pl


Siłę obecnych spadków można przyrównać do tych z 01.10.2018r. (jest to bardzo podobny zakres, jednak występujący w trendzie lekko wzrostowym). Wielokrotnie można było się przekonać, iż po spadkach lawinowych, zdominowanych przez silną podaż, następuje równie silne odreagowanie – jedynie poziom odbicia jest trudny do ustalenia. Korekta -9% jest już korektą znaczącą. Wiele spółek (procentowo) zeszło do jeszcze niższych poziomów, niż sam indeks, stąd Inwestorzy mogą je odczytywać, jako atrakcyjne.

Być może przyjdzie niebawem czas na lekkie odreagowanie? Pokażą kolejne 2 lub 3 sesje.

 


Uwaga!

Powyższy materiał jest przedstawiony w celu edukacyjnym, są to osobiste przemyślenia autora. Informacje przedstawione na tej stronie nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku). Osoby czytające treści, które są tu publikowane, podejmują decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *