KGHM a wskaźnik C/Z

Visits: 9

 

W 2021 roku spółka KGHM S.A. była wyceniana na rynku na ponad rekordowe 220zł.

Co więc stało się z kursem?

Czy spadek o blisko 40% miał swoje uzasadnienie fundamentalne?
Jak najłatwiej określić (nie wnikając o szczegółowe czynniki marko- i mikroekonomiczne), gdzie jest rozsądek w wycenie, a gdzie już się dawno skończył?

Spójrzmy najpierw na zachowanie kursu giełdowego i trend – jest on ewidentnie spadkowy.

 

Kurs KGHM:

Inwestorzy zapewne pamiętają ceny maksymalne. Na pierwszy rzut oka, wszystko wskazywało by na odpowiedni poziom wyceny, z uwagi na trwającą hossę na rynkach surowcowych – w tym i miedzi.

Surowiec ten, w niespełna rok, zwiększył wartość dwukrotnie, co było sporym zaskoczeniem dla rynków finansowych. Poniżej przedstawiony wykres pokazuje skok ceny w tak rekordowo krótkim czasie (styczeń 2020 – grudzień 2021).

Kurs ceny miedzi:

Przy dobrej koniunkturze i wysokim potencjale ku generowania znacznych zysków podążał za trendem kurs KGHM. Na fali euforii osiągnął swoje maksimum przy cenie ok. 225zł za walor.

Ktoś mógłby zapytać: Dużo? Mało? – Jak szybko można się w tym połapać?

Prostym sposobem jest analiza wskaźnika C/Z (ang. P/E), czyli ilorazu ceny rynkowej akcji do zysku netto spółki. W wielu publikacjach, czy wypowiedziach pojawia się znaczenia tego wskaźnika, jako określenie przewartościowania lub niedowartościowania danego rynku lub waloru.

  • Przyjmuje się, że:
    – dla wskaźnika C/Z >= 20 walor jest przewartościowany (a rynek przegrzany).
    – dla wskaźnika C/Z < 20, a jeszcze lepiej 10 walor jest niedowartościowany (a rynek wyprzedany).

Powyższą zasadę należy traktować, jako wskazówkę, a nie pewnik, z uwagi tego, że rynek ‘przegrzany’ może nadal rosnąć, a ‘wyprzedany’ – spadać 😊. To samo dotyczy akcji.

Mając na uwadze powyższe, nie oznacza to wcale, że wskaźnik jest bezużyteczny.
C/Z pomaga określić pogląd lub opinię na wycenę, ale nie stanowi pewnik, co kontynuowania lub zmiany danego kierunku kursu.

Analizując jednocześnie wartość wskaźnika C/Z oraz kurs KGHM można odnieść wrażenie, że kurs rozpoczynał wzrosty przy niskim wskaźniku C/Z wynoszącym około 5, a trend spadkowy zaczynał się po przekroczeniu 25 lub więcej.

W 2021 roku padł rekord w wartości ceny do zysku w okolicy 45, co w teorii tego wskaźnika oznacza ‘silne przewartościowanie’. Tak też się stało – KGHM od tego momentu znajduje się w trendzie spadkowym, który trwa do dziś (styczeń 2022). Jednak bazując na poniższym, osiągnął wartość 5, co z kolei jest odczytywane przez rynek, jako ‘niedowartościowana’ akcja. Na wykresie poniżej, widać potwierdzenie wartości 25, jako granicę ‘przewartościowania’.

Oczywiście mogą za tym stanąć inne przesłanki, lecz tu – dla uproszczenia – posługujemy się jedynie wartością C/Z. Silna przecena akcji sprawiła, że walor stał się ponownie atrakcyjny.

Czy pojawi się więc popyt na tyle silny, żeby wyciągnąć kurs do historycznej ceny bliskiej 200zł?

Czas pokaże.

 

(Aktualizacja)

 

Kurs KGH po wybiciu 2 miesiące później wzrósł ze 133-138 zł do 182-196zł.

 

 


Uwaga!

Powyższy materiał jest przedstawiony w celu edukacyjnym, są to osobiste przemyślenia autora do celów szkoleniowych.

Informacje przedstawione na tej stronie nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku). Osoby czytające treści, które są tu publikowane, podejmują decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *