PGNiG raz hossa, raz bessa

Visits: 35

Spółka PGNiG miała bardzo mocny, kilkumiesięczny trend wzrostowy (od ceny 5,40 PLN do 7,60 PLN), a po osiągnięciu szczytu rozpoczęła korektę.

Początek lutego był dla spółki przełomowym miesiącem, gdyż wprowadzono zmiany w taryfach gazowych z zastrzeżeniem, że rachunki za gaz w gospodarstwach domowych nie wzrosną w 2019 r. Od dnia tej informacji obserwuje się ruch korekcyjny, obecnie wynoszący -18% od szczytu.

Z punktu analizy technicznej, ostatnim wsparciem dla akcji był poziom 6,40-6,45 PLN, jednak kurs w dniu dzisiejszym wynosi 6,32 PLN, a sesja tworzy świecę typu “doji” (otwarcie i zamknięcie znajduje się na tych samych poziomach). Kolejny zasięg spadków wyznaczony przez kanał poprzednich trendów, określa poziom 6,10-6,20 PLN, ale czy do niego dojdzie? Zobaczymy w najbliższym czasie.

Dzisiejsza sesja ma charakter wzrostowy i jeśli cena zamknięcia zostanie ustalona powyżej 6,42 PLN (wczorajszej ceny maksymalnej), to pojawi się formacja zwana “objęciem hossy”, która ma charakter pozytywny i prognozuje wzrosty. Zatem jest szansa na odreagowanie kursu po dość mocnych spadkach, do wartości ostatnio uformowanego szczytu, czyli cen w zakresie 7,00-7,15 PLN.

Wskaźniki MACD (poziom -0,2), RSI (poziom 34) i STS SLOW (poziom 8,15) pokazują długotrwale panujący proces wyprzedaży akcji.

Cykliczność rynku kapitałowego ma to do siebie, że po silnych okresach zakupów lub wyprzedaży akcji, występują kolejne zmiany trendów szczególnie, gdy wskaźniki pokazują zaniżone lub zawyżone wartości. Te zmiany nie muszą być długoterminowe, dlatego że nieoczekiwane dane fundamentalne mogą zakończyć panujący trend i go odwrócić.

Wykres spółki PGNiG


Źródło: Portal Stooq


Uwaga!

Powyższy materiał jest przedstawiony w celu edukacyjnym, są to osobiste przemyślenia autora. Informacje przedstawione na tej stronie nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku). Osoby czytające treści, które są tu publikowane, podejmują decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *